Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 520
Rozmiar 1,4 MB
Data premiery: 2017-05-11
Tytuł: Roman by Polański
Autor: Polański Roman
Tłumacz: Szymanowska Kalina, Szymanowski Piotr
Wydawnictwo: Świat Książki
Język wydania: polski
Język oryginału: francuski
Liczba stron: 520
Data premiery: 2017-05-11
Rok wydania: 2017
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 21477003

Opis

Większa część życia upłynęła mi w kolejce górskiej wesołego miasteczka, gdzie pokonywałem najostrzejsze zakręty, wspinałem się wysoko –ogromne sukcesy, radość, przyjemności –po czym zatracałem się w otchłaniach bólu i rozpaczy. Fascynujące! janusz wróblewski, „polityka” chciałbym, aby czytelnik nie zapominał, że książka ta została napisana ponad trzydzieści lat temu. (…) dobrze, że napisałem tę książkę na gorąco, kiedy moje wspomnienia były jeszcze świeże i wyraźne. Uwielbiałem bawić otoczenie, więc beztrosko grałem tę Roman by Polański Pobierz rolę. W teatrze, siedząc na galerii, ani przez chwilę nie wątpiłem, że prędzej czy później to właśnie ja –na scenach warszawy, moskwy, a może paryża, tej odległej i romantycznej stolicy kulturalnego świata –przyciągnę spojrzenia tłumu. Bo gdyby koleje mojego życia potoczyły się inaczej, nie miałbym dziś rodziny i nie poznałbym uczucia rodzinnej więzi. Potrzebowałem niemal całego życia, by zrozumieć, że właśnie w tym tkwi klucz do istoty mojej egzystencji.

Kiedy czytamy ją dzisiaj, wydaje nam się, że żyliśmy wówczas na innej planecie. Kiedy oglądałem wyścig kolarski w krakowie, zawsze to ja byłem zwycięzcą. Wreszcie ta zwariowana wędrówka zaprowadziła mnie w nieoczekiwane miejsce: uczucie błogiego spokoju, który odważę się nazwać szczęściem. Już nie pamiętamy, do jakiego stopnia nasze społeczeństwo było tolerancyjne i wolne. Byłem głupio i naiwnie przeświadczony, że jest to nie tylko możliwe, ale nieuchronne, z Roman by Polański Pobierz góry ustalone, równie nieuniknione, jak ta ponura egzystencja, która powinna była przypaść mi w udziale. Niczego innego nie pragnę. Podróż w głąb duszy.

życie to tajemnica. Żyłem w osobnym, własnym Roman by Polański Pobierz świecie, wyczarowanym przez wyobraźnię. Tego, co mam dzisiaj, nie oddałbym za nic, nawet za cenę zmiany wydarzeń z przeszłości. I dlatego nie żal mi ani chwili z przebytej drogi. Chłopcu dorastającemu w komunistycznej polsce sztuka i poezja, fantazja i marzenia wydawały się o wiele bardziej realne niż ciasne granice świata, w którym rósł. Kiedy szedłem do kina, to ja byłem bohaterem albo stojącym za kamerą reżyserem. Mało kto wie więcej na ten temat od polańskiego, który w swojej książce zdobywa się na niesłychaną szczerość.

Jednak w przeciwieństwie do większości, która wkrótce godzi się z szarzyzną codziennego życia, ani przez chwilę nie wątpiłem, że moje sny któregoś dnia się spełnią. Tym bardziej, że piętrzące się przede mną przeszkody udawało mi się nieraz pokonać wyłącznie dzięki fantazji. Przyjaciele i najbliżsi, przyzwyczajeni do kpin z moich wybujałych ambicji, szybko zaczęli traktować mnie jak błazna. Roman by Polański Pobierz Roman polański, jesień 2015 fragment: jak daleko sięgam pamięcią, granica między fantazją a rzeczywistością była u mnie zawsze beznadziejnie zamazana. To zatarcie stało się wprawdzie przyczyną wielu zmartwień, spięć, rozczarowań, a nawet prawdziwych katastrof życiowych, ale również otworzyło przede mną drzwi, które bez tego pozostałyby na zawsze zamknięte. Już we wczesnej młodości uświadomiłem sobie, że zasadniczo różnię się od otaczających mnie ludzi. Wszystkie dzieci od czasu do czasu puszczają w ten sposób wodze fantazji..

.

Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą
Seks dla bystrzaków
Lodołamacz. Tom 2. Dzień M
Historia filozofii. Tom 1. Filozofia starożytna i średniowieczna
Księga motywacji, inspiracji i magii Napoleona Hilla
Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie. Część 3
Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry
Migracje. Ujęcie interdyscyplinarne
Rosyjska myśl strategiczna i potencjał militarny w XXI wieku
Pełna moc możliwości
Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie
Być kobietą i nie zwariować