Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Psychoskok
Liczba stron: 159
Rozmiar 5,3 MB
Data premiery: 2016-07-05
Tytuł: Pani Nela z Saskiej Kępy
Autor: Mossakowska-Górnikowska Małgorzata
Wydawnictwo: Psychoskok
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 159
Data premiery: 2016-07-05
Rok wydania: 2016
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 19885339

Opis

Poeta lucjan szenwald będzie zabiegać o jej rękę, choć nela ostatecznie ofiaruje swe serce warszawskiemu inżynierowi stanisławowi.. . . "pani nela z saskiej kępy" to wyjątkowa opowieść o sile kobiety, nieszczęśliwej miłości, trudnym życiu w czasie wojny oraz pięknej i wartościowej przyjaźni. „pani nela z saskiej kępy” pozwoli nam bardzo szybko zaprzyjaźnić się z tytułową bohaterką i przeżyć z nią wiele niezwykłych chwil. "pani nela z saskiej kępy" to wyjątkowa opowieść o sile kobiety, nieszczęśliwej miłości, trudnym życiu w Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz czasie wojny oraz pięknej i wartościowej przyjaźni. W tle opowieści zarysowuje się dawna warszawa: od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji i lata powojenne ze szczególnym uwzględnieniem jej peryferyjnej wówczas dzielnicy - saskiej kępy. I stała się postacią znaną nie tylko z niebanalnych poczynań, zachowań, przygód, pomysłów – ale też z rzadko spotykanej życzliwości wobec bliźnich.

Małżeństwo oraz zamieszkanie na saskiej kępie mogłoby stać się spełnieniem marzeń, niestety stanisław okaże się lekkoduchem, kobieciarzem i hazardzistą. Przyjechała i została. Za sprawą flory – pisarki i poetki, przyszłej żony władysława, brata neli, który był znanym socjalistą, działaczem politycznym i pełniącym funkcję ministra oświaty w rządzie gomułki, bohaterka otrze się o świat przedwojennych, warszawskich literatów. Historie oraz zarysowująca się warszawa i jej peryferyjne okolice sprawiają, że zaprzyjaźniamy się z lekturą i ani na chwilę nie mamy ochoty przerywać czytania. Historia opisana w książce oparta została na prawdziwym życiorysie, dlatego przejdzie nam poznać skrawki z dawnego życia w większości autentycznych bohaterów.aniela bińkowska przyjeżdża do warszawy w wieku 17 lat, by spróbować rozpocząć nowe, lepsze Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz od poprzedniego życie, choć oczywiście nie jest w stanie przewidzieć co ją czeka. Do varsavianistów, bo znaleźć w niej można przecudnej urody historyczno-biograficzne smaczki, nie tylko zresztą z saskiej kępy, w której to warszawskiej dzielnicy bohaterka opowieści znana była szczególnie i powszechnie. „pani nela z saskiej kępy” to poruszająca, fabularyzowana opowieść, która pozwoli nam poznać anielę bińkowską, która w roku 1928 przyjechała z łodzi do warszawy, by rozpocząć nowe życie. To prawdziwa historia o kobiecie, będącej wspaniałą i kochającą matką oraz oddaną przyjaciółką.

Jest to opowieść opierająca się na faktach, co jej dodatkową zaletą książki. Jak „pani nela” – bo pod tym określeniem była znana, tak ją mieszkańcy wspominają, tak Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz o niej opowiadają. Małgorzata mossakowska - górnikowska po raz kolejny zachwyca nas niezwykle poruszającą książką. Serdecznie zachęcam do lektury tej emocjonującej biografii, która zapewne na długo pozostanie w mej pamięci i do której z przyjemnością będę wracać.. Wydana przez koniński psychoskok książka „pani nela z saskiej kępy”, którą napisała wnuczka bohaterki, małgorzata górnikowska, powinna też być lekturą obowiązkową dla każdego mieszkańca tej warszawskiej dzielnicy.. Poznajemy fascynujące losy anieli bińskowskiej oraz osoby, które odegrały w jej życiu niezwykle ważne role. Do miłośników biografii, bo ta jest po pierwsze arcyciekawa, po drugie napisana z fantastycznym wyczuciem warszawskiego ducha, a po trzecie traktuje o bardzo niebanalnej postaci, ale o tym kilka wierszy niżej.

Niestety życie to nie bajka, o czym wielokrotnie się przekonała. . Siły dodawała jej obecność syna oraz wsparcie przyjaciółek, z którymi zawsze mogła porozmawiać. Mąż okazał się być egoistycznym, wybuchowym, nerwowym człowiekiem, dla którego najważniejsze były kobiety i hazard. Tym bardziej, że nigdy nie miała pewności, czy jej mąż kiedykolwiek wróci i czy zostawi jej jakieś pieniądze. Nela czuła się bardzo samotna, a przede wszystkim niekochana. Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz Wyjeżdżając do warszawy miała nadzieję, że spotka ją tam lepsze i cudowne życie pełne szczęścia i miłości.

Tęskniła za dawnym stanisławem, którego swego czasu tak bardzo kochała. "pani nela z saskiej kępy" to piękna i niesamowita opowieść o losach kobiety, która praktycznie przez całe życie była skazana wyłącznie na siebie. To prawdziwa historia o kobiecie, będącej wspaniałą i kochającą matką oraz oddaną przyjaciółką. Niezwykłym, bo warszawa to nie tylko niezwykła historia, ale i niezwykli mieszkańcy: i ci rdzenni, i ci, którzy tu przybyli, zakochali się w warszawie i w niej zostali. Głowna bohaterka już w wieku 17 lat wyjeżdża do warszawy, aby odmienić, polepszyć swoje życie. . Do historyków, bo opowiada o wydarzeniach historycznych, i przedwojennych, i wojennych i powojennych Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz wreszcie, ale opowiada nie z perspektywy epickiej, a przez pryzmat wpływu historii na życie zwykłej/zwykłego (w przypadku tej bohaterki to może nie tak całkiem zwykłej) warszawianki/warszawiaka.

Tylko to nadawało sens jego życiu. Serdecznie zachęcam do lektury tej emocjonującej biografii, która zapewne na długo pozostanie w mej pamięci i do której z przyjemnością będę wracać.. No właśnie – czy na pewno warszawianki? odpowiedź na to przewrotne (w kontekście panoszącej się od kilku laty wręcz niegrzecznej „mody” na określanie przyjezdnych mieszkańców stolicy mianem „słoików”) pytanie zdecydowanie brzmi: „tak”, mimo że aniela bińkowska (z jej nazwiska wypadła, na skutek błędu przedwojennych urzędników, literka „e”), która urodziła się w łodzi, do warszawy przyjechała dopiero w wieku Pani Nela z Saskiej Kępy Pobierz 17 lat. Książka, którą chcę dzisiaj polecić, jest adresowana do szerokiego grona czytelników. Przeżyła niezwykłe życie w niezwykłym mieście. . Musiała pójść do pracy, aby zarobić na opłacenie mieszkania oraz na jedzenie.

Mimo wszystko była dzielna i zaradna. Serdecznie polecam.. Miała do niego ogromny żal, a jednocześnie przez dłuższy czas miała również nadzieję, że pewnego dnia jej mąż się zmieni i stworzą udaną i szczęśliwą rodzinę.

Cuda nasze powszednie
Czardasz z mangalicą
Projekt Phoenix
Dotknięcie anioła
Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny
Młot i krzyż. Nowa historia Wikingów
Fortuna po polsku
Khmerskie imperium Angkor
Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u
Górskie Wędrówki. Trekking. Pierwszy krąg wtajemniczenia
Abchazja