Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Histmag
Liczba stron: 117
Rozmiar 14 MB
Data premiery: 2014-09-23
Tytuł: Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii
Autor: Groszkowski Marek
Wydawnictwo: Histmag
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 117
Data premiery: 2014-09-23
Rok wydania: 2014
Format: PDF
Liczba urządzeń: bez limitu
Drukowanie: nieograniczone
Kopiowanie: nieograniczone
Indeks: 15730350

Opis

Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii Pobierz były czasy, gdy polska sztuka wojskowa budziła postrach wszystkich wrogów.. Właśnie wtedy polska sztuka wojenna po raz ostatni zadziwiła świat. Czas przypomnieć o ostatnim wieku świetności i rzeczypospolitej, gdzie sława i chwała mieszały się ze zdradą i gnuśnością. Na uroczysku batoh tatarzy wespół z kozakami zmasakrowali wojska koronne. . W ostatnich dekadach xvii wieku na jej najgroźniejszego przeciwnika wyrosła turcja. Zmienił on układ sił w europie środkowo-wschodniej i osłabił nasz kraj.

W maju 1652 r. Tak wyglądało ostatnie stulecie potęgi i rzeczypospolitej.układy polityczne wokół rzeczypospolitej zmieniały się jak w kalejdoskopie. Wojska polskie coraz więcej energii musiały poświęcać na obronę granic kraju. Przeczytajmy opowieść o czasach, gdy nawet z tragicznych klęsk potrafiliśmy wyciągać Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii Pobierz wnioski, by przekuwać je w wielkie zwycięstwa. Jan sobieski – najpierw jako hetman, a potem jako król – zadał turkom klęski, jakich nie doświadczyli oni jeszcze ze strony europejskich armii.marek groszkowski w swojej książce zaprasza czytelników na wędrówkę po polach siedemnastowiecznych bitew. Husaria była najlepszą formacją kawaleryjską świata, a polscy wodzowie potrafili gromić wielokrotnie liczniejsze oddziały wroga. Rzeź jeńców była do tego stopnia przerażająca, że dziś niekiedy nazywa się ją niekiedy „sarmackim katyniem”.

Ale już niebawem z niedawnymi katami polacy musieli się porozumieć, bo na horyzoncie byli kolejni wrogowie – turcja i państwo moskiewskie.po ciężkich walkach z rosjanami, w 1667 roku rzeczpospolita musiała podpisać niekorzystny rozejm w andruszowie. Rzeczpospolita była potężna, a jej armie nie tylko chroniły granic państwa, ale prowadziły wojny na terenie przeciwnika.

Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach
Poeta i mit
Przeciw rozpaczy
Kosmiczny projekt
Historia literatury łotewskiej i łatgalskiej
O inteligencji inaczej
Flandria 1940
Goci. Rzeczywistość i legenda
Iran. Państwo i religia
Stanisław Brzozowski – drogi myśli
Ostatni tabor. Jak władza ludowa zakazała Cyganom wędrowania
Etyka i polityka