Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Liczba stron: 352
Rozmiar 6,3 MB
Data premiery: 2014-01-15
Tytuł: Wielcy zdrajcy. od Piastów do PRL
Autor: Koper Sławomir
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Data premiery: 2014-01-15
Rok wydania: 2012
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 14350771

Opis

Niemal każde pokolenie piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grobowiec biskupa w katedrze Wielcy zdrajcy. od Piastów do PRL Pobierz wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Zauważa, że najbogatszy magnat rzeczypospolitej obojga narodów, przywódca konfederacji targowickiej w życiu osobistym był człowiekiem wyjątkowo nieszczęśliwym. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Margrabia miał jak najlepsze intencje, ale jego działalność przypadła na niewłaściwy okres.

Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Nawet w przypadku osób o tak złej renomie jak hieronim radziejowski, Wielcy zdrajcy. od Piastów do PRL Pobierz obwiniany o sprowadzenie na polskę katastrofalnego najazdu szwedzkiego.. Inny jest natomiast stosunek autora do aleksandra wielopolskiego, uznanego przez potomnych za sprawcę wybuchu powstania styczniowego. najnowsza książka jednego z najbardziej popularnych autorów książek historycznych. . Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się biskup stanisław ze szczepanowa, kanonizowany dwa wieki po śmierci, a następnie uznany za patrona kraju. Autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych.

I gdyby urodził się o pokolenie później, to zapewne teraz należałby do panteonu bohaterów narodowych. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę. W obiegowej opinii bolesław krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat zbigniew. Koper nie ogranicza się zresztą tylko do faktów politycznych, opisując dzieje targowiczan, wiele uwagi poświęca życiu prywatnemu szczęsnego potockiego. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców.

Miejsca, strony, okolice
GRU
Historie przecenione
Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe
Pustka jest radością
One
Życie towarzyskie w PRL
Pieniądze w umyśle
Uporczywe echo. Sztetl Konin. Poszukiwanie
Trudności szkolne. Porady lekarza rodzinnego
Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny 1648-1651
Europa w obliczu końca