Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Oficynka
Liczba stron: 234
Rozmiar 0,7 MB
Data premiery: 2013-06-18
Tytuł: Gdański depozyt
Autor: Schmandt Piotr
Wydawnictwo: Oficynka
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 234
Data premiery: 2013-06-18
Rok wydania: 2013
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 13325022

Opis

pasjonujący kryminał w kolorze sepii, niekiedy z przewagą czerni. Czy trzeba czegoś więcej, aby zachęcić do tej lektury?. Wielkimi krokami zbliża się druga wojna światowa, a tymczasem w gdańsku wykluwa się intryga z prawdziwym skarbem w tle. Muszę przyznać, że autor jest bardzo drobiazgowy. Kto okaże się w tej rywalizacji prawdziwym zwycięzcą? przedwojenny gdańsk skrywa niejedną tajemnicę. . Zmysłowa maszynistka, dwulicowi kochankowie, zagadkowy pośrednik, Gdański depozyt Pobierz poczciwi polscy urzędnicy odsłaniający drugą twarz, femme fatale o urodzie damy z siedmiogrodu oraz wywiady kilku państw - wszyscy są uwikłani w tajemniczą sprawę gdańskiego depozytu.. Sporo wątków może pogubić czytelnika, chociaż… jeżeli dotrwa on do końca, wszystko okaże się ze sobą w sprytny sposób połączone.

. Dialogi w charakterystycznej mowie przedwojennej. Przyznam szczerze, że przyciągnął mnie do tej książki tajemniczy tytuł i okładka. Bohaterki i bohaterowie tej książki, Gdański depozyt Pobierz to ludzie wywodzący się z różnych środowisk, i tu, moim zdaniem autor bardzo wiarygodnie odzwierciedlił ich pochodzenia, właśnie dzięki sposobom wysławiania się lub zachowania. Pewnego rodzaju autentyczności dodaje treści specyficzny język, z jednej strony przesycony prostotą, a z drugiej typową dla ludzi z klasą „galanterią”. Ciekawie ukazany gdańsk, będący wolnym miastem, a jednak z przeważającą siłą i obecnością niemczyzny, to z pewnością interesujący temat dla wielu ludzi chcących poznać historię tego pięknego miasta. Chciałam przeczytać tę książkę i nie żałuję, że wreszcie mi się to udało, chociaż powieść jak na kryminał jest dość zagmatwana.

. Bo cóż wspólnego z intrygą kryminalną mogą mieć informacje, kto i gdzie (a raczej u kogo) kupował jakieś ciasteczka, czy pończochy? trochę zbyt dużo jak dla mnie jest w tej książce takich zbytecznych informacji. Myślę, że wielu czytelników znajdzie w niej coś dla siebie, ponieważ kawał pięknej historii to już Gdański depozyt Pobierz pewnego rodzaju rarytas, do tego interesująca historia ukrytego skarbu, którego właścicielami chciałoby się stać kilku ludzi i specyficzny staropolski język, w magiczny sposób przenoszący czytelnika w czasy, które pamięta już naprawdę niewielu. Niezła ale coś jej brakuje. Oczywiście, dla kogoś, kto chętnie czyta o starych miastach takie miejsca, dziś już nieistniejące, czy miejsca, w których łatwo jest sobie wyobrazić bohatera, to pewnego rodzaju perełki, ale nie zawsze potrzebne zwykłemu miłośnikowi kryminału. Nie jest to lektura z tych, które od początku do końca trzymają w takim napięciu, że nie można się od nich oderwać, ale niemal od początku wzbudza w czytelniku zaciekawienie dotyczące oczywiście wspomnianego w tytule gdańskiego depozytu. Dla mnie, osoby mieszkającej w gdańsku i słyszącej niejedną historię związaną z okresem przedwojennym, wojennym i powojennym tego miasta, to nie było nic nowego, ale myślę, że czytelnik, który lubi się skupić na konkretnej fabule, może poczuć pewnego rodzaju zawiedzenie.

Być może za dużo czytam zagranicznych twórców.. Muszę przyznać, że autor bardzo obrazowo opisuje niektóre miejsca czy ludzi i nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby przenieść się na chwilę do tych miejsc i pobyć z tymi ludźmi. Jeżeli zatem ktoś ma ochotę na piękny spacer uliczkami dawnego gdańska, a właściwie to wolnego miasta gdańsk, tego którego już dawno nie ma, a przy okazji chciałby przeżyć jakąś przygodę z intrygą kryminalną w tle, to jest to książka dla niego.

Jason Bourne. Tom 7. Mistyfikacja Bourne'a
Sejf
Zdrajca
Obietnica mroku
Diabelski szczyt
Demontaż
Jaskółcze znamię. Część 1. Zamach
Spłacony dług
Zielony Las Nadziei
Niebezpieczna znajomość
Legenda o złodzieju
Krwawy doping