Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Liczba stron: 171
Rozmiar 2 MB
Data premiery: 2012-06-29
Tytuł: Dobra pustynia
Autor: Kozińska Dorota
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Liczba stron: 171
Data premiery: 2012-06-29
Rok wydania: 2012
Format: MOBI
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 11635147

Opis

Nie ma między nami żadnej wspólnoty. Jestem obcą, dziwnie myślącą, mówiącą osobliwym językiem kobietą z europy. Miałam uczyć dziewczęta - czternastolatki z dobrych, względnie liberalnych domów, które poszły do szkoły w porę i mogły kontynuować edukację bez większych kłopotów, choć niektórzy przechodnie popatrywali krzywo na ich odsłonięte twarze i ozdobione tanimi pierścionkami dłonie. Miałam je wszystkie zarazić swoją zachodnią pogodą ducha, odemknąć im okienko Dobra pustynia Pobierz na świat, uświadomić, że mimo różnic kulturowych mamy podobne troski, marzenia i aspiracje. Weszli w odrębne światy kobiet i mężczyzn, w których problem wykluczenia - wbrew obiegowej opinii zachodu - dotyczy obydwu stron. Dziewczęta w miarę beztroskie i pełne nadziei na przyszłość. Wybrali to drugie.

Żałośnie niezaradne, wąsko myślące, często przepełnione żądzą odwetu. fabularyzowana relacja z obrzędu przejścia, jakim dla autorki stał się wolontariat w północnym afganistanie. Wspólnota płci dawała mi rękojmię bezpieczeństwa. Urodzonych wojowników, przyszłych panów tej ziemi, gorliwych obrońców swych matek i sióstr. Powstała opowieść o potrzebie więzi i nadziei, o życiu i śmierci w jednym z najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, o tym, że w epoce gwałtownej globalizacji nie można już liczyć na łatwe rozwiązania. Usuwałam czytanki o policjantkach, o przyjaciółkach robiących zakupy w supermarkecie, o projektantach mody i czirliderkach zagrzewających do boju piłkarzy. Narratorka oraz jej partner mieli do wyboru narzucić afgańczykom swoje wartości lub stanąć z boku Dobra pustynia Pobierz i wsłuchać się w głos innego.

Pracy dwojga polskich nauczycieli w prowincjonalnej szkole oraz ich pobytowi w domu wielopokoleniowej rodziny afgańskiej towarzyszyło silne zderzenie kultur. (fragment) . Miałam też uczyć dorosłe kobiety, którym czarna noc talibów zabrała najpiękniejsze chwile dojrzewania. Trudniej było oswoić się z myślą, że stanę naprzeciw bandy ciekawskich, nieobliczalnych wyrostków. Latami zamknięte w domach, obarczone wspomnieniem niedawnych okrucieństw, skrzywione lękiem, że podzielą los swoich rówieśnic - upokarzanych, bitych, palonych żywcem przez niekochanych mężów. Zastępowałam je neutralnymi pogadankami o przyrodzie, przepisami na proste potrawy, fragmentami artykułów z czasopism popularnonaukowych.. Choć wyjazd poprzedziły wielomiesięczne studia Dobra pustynia Pobierz i konsultacje u znawców regionu, zastana rzeczywistość przerosła wszelkie wyobrażenia.

  ostatnie miesiące przed wyjazdem spędziłam na żmudnym kompilowaniu podręcznika, którego zawartość nie uraziłaby niczyich uczuć. Nie jestem stąd. Zakrywałam zdjęcia przedstawiające roznegliżowane nastolatki w czułych objęciach przystojnych chłopców.

Narodziny Atlantydy. Fakty i mity na temat relacji Platona
Zawód: szpieg
Tak kochają lemury
Pod czerwoną różą
Zagubione cywilizacje czyli wielki szok datowania!
Geny, komórki, mikroby
Miasto jak brylant...
Ochotnik
Wrota piekieł. Ravensbrücke
Podróżowanie w Karpaty. Wczoraj i dziś
Dziennik snajpera
Moje pożegnanie z Tajlandią