Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: My Book
Liczba stron: 274
Rozmiar 1 MB
Data premiery: 2011-09-16
Tytuł: Dziewczyny z Koziej Górki
Autor: Buchner Helena
Wydawnictwo: My Book
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 274
Data premiery: 2011-09-16
Rok wydania: 2009
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 10019115

Opis

Są tu też obecni przesiedleńcy ze wschodu wypędzeni ze swojej ziemi, bo rzecz dzieje się podczas i Dziewczyny z Koziej Górki Pobierz po drugiej wojnie światowej. Pozbawione przez wojnę ojców, mężów, braci, zmuszone są nie tylko do samodzielnego zmagania się z codziennością, ale i do podejmowania tak trudnych decyzji, jak wyrzeczenie się własnej narodowości, byle tylko zachować choć mizerny spłachetek ziemi, który pozwoli uniknąć poniewierki i głodu. mgr d. Ta książka pomaga zrozumieć przeszłość, aby lepiej budować przyszłość. Ci którzy zostali – a „zostać chcieli wszyscy”, jak pisze autorka, musieli przejść weryfikację, tzn. Wreszcie idziemy do wspólnej europy – gwarancji pokoju i wolności. Wyrzec się swojego pochodzenia i języka, często też nazwiska.

Autorce należą się wyrazy uznania. przeżycia starych i nowych mieszkańców opolszczyzny, ich obustronne doświadczenia, to świadectwa tamtych trudnych lat, poruszająco opowiedziane językiem tych okolic. wiele rodzin pochodzenia niemieckiego, żyjących tu od wieków, zostało przymusowo wysiedlonych. Schroeder lektorka języka polskiego / uniwersytet regensburg (ratyzbona) .. To książka o kraju naszego dzieciństwa, o opolszczyźnie i Dziewczyny z Koziej Górki Pobierz jej mieszkańcach – ślązakach – i to zarówno tych pochodzenia niemieckiego, jak i polskiego. Oby wiek xxi przyniósł tej ziemi i wszystkim jej mieszkańcom wszelką pomyślność. dziś można wreszcie o nich pisać; przez prawie sześćdziesiąt lat konsekwentnie przemilczano ten temat w polskiej literaturze.

Dziewczyny z koziej górki to opowieść o kolejnych pokoleniach śląskich kobiet, którym przyszło żyć w czasach ii wojny światowej i tuż po niej.

Krótkie, ale całe historie. Opowiadania wybrane
Opowiem ci o wolności
Dom nad rozlewiskiem
Domek nad morzem
Ocalenie Atlantydy
Kolebka nawigatorów
Marta
Pierwsze koty robaczywki
Zapiski stanu poważnego
Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki
Dojczland
Tarabanie w Barbakanie