Pobierz Ebooka Pobierz Audiobooka

Informacje szczegołowe

Wydawnictwo: E-bookowo
Liczba stron: 159
Rozmiar 0,9 MB
Data premiery: 2011-07-01
Tytuł: Gdzie diabeł mówi dobranoc
Autor: Burno Roman
Wydawnictwo: E-bookowo
Język wydania: polski
Liczba stron: 159
Data premiery: 2011-07-01
Rok wydania: 2011
Format: EPUB
Liczba urządzeń: bez ograniczeń
Drukowanie: bez ograniczeń
Kopiowanie: bez ograniczeń
Indeks: 60571465

Opis

Wielokulturowość miejscowej społeczności, starszeństwo brata, pełnienie funkcji policjanta przez ojca miały istotny wpływ na kształtowanie od najwcześniej szych lat postrzegania przez dziecko świata.w wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej, której 5 klas ukończył w roku wybuchu drugiej wojny światowej. Nastała sroga zima i trudności aprowizacyjne. Od 1956 roku pracował w różnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w instytucie organizacji. Nieświadome sytuacji Gdzie diabeł mówi dobranoc Pobierz dzieci nie podzielają dramatu dorosłych. W bezkresnych stepach spodziewają się nowych przygód. Duża swoboda pozostawiona malcom przez zaabsorbowanych rodziców i ich wszędobylstwo wypełniały ciekawą i pełną przygód młodość.. treścią książki jest dzieciństwo autora w kresowym miasteczku monasterzyska, życie na zsyłce w kazachstanie, pobyt w środkowej ukrainie, i wreszcie powrót do kraju i osiedlenie się w powojennym, zrujnowanym wrocławiu.

  roman burno urodził się Gdzie diabeł mówi dobranoc Pobierz w 1928 roku w kresowym miasteczku monasterzyska w województwie tarnopolskim. Na koniec następuje powrót z zesłania w nastroju euforii. Pędząc żywot emeryta jeszcze przez 10 lat pracował w firmach doradczych i handlowych. Sowieccy najeźdźcy w towarowych wagonach wywożą rodzinę autora na zsyłkę w stepy kazachstanu. Lata wojenne przeżył na zsyłce w północnym kazachstanie, gdzie najpierw jako dziecko spędzał czas z rówieśnikami, dziećmi kołchoźników, a następnie jako nieletni zmuszony był do prac rolnych w kołchozie i sowchozie.po powrocie do polski zdobył średnie wykształcenie zawodowe, a następnie ukończył studia inżynierskie na politechnice wrocławskiej i inżynieryjno-ekonomiczne na politechnice warszawskiej. . Wszystko bardziej doskwierało nowo przybyłym, natomiast miejscowa ludność kołchozowa była do tych warunków przystosowana, ponadto egzystuje jeszcze z dala od wydarzeń które nas polaków dotknęły.

Dla niej Gdzie diabeł mówi dobranoc Pobierz wojna i jej skutki nastąpiły dopiero po napaści hitlerowskich niemiec na zsrr wcześnie, bo już w wieku 14 lat kończy się dzieciństwo i rozpoczyna dramatyczna dla autora i wyniszczająca dla nieletniego organizmu przymusowa praca w kołchozie. Kończy się dramat wywózki , zaczyna się nowe życie w polsce. Wkroczenie armii czerwonej na wschodnie tereny rzeczpospolitej i zajęcie przez nią monasterzysk chłopcy odbierają po swojemu. W pasących się w stepie tabunach koni, stadach bydła i owiec widzą nawiązanie do przygód buffalo billa.rzeczywistość wkrótce okazała się mniej przygodowa. Pracę zawodową przed pójściem na emeryturę skończył na stanowisku doradcy w urzędzie rady ministrów. Życie w miasteczku oraz wydarzenia na świecie przedstawiane są z perspektywy świadomości dziecka.wybuch wojny nie wzbudza w dzieciach strachu, wręcz zapowiada ciekawe zdarzenia na wzór opisów walk kowbojów z indianami. Praca i stosunki z miejscową ludnością zajmują znaczne miejsce w opisie.

Szybko dostosowują się do nowych warunków i wykorzystują je do swoich przygód, ciekawych, a niekiedy nawet niebezpiecznych. Niemniej jednak opis życia w miasteczku pod rządami sowietów dokumentuje postępowanie nowej władzy i jej poczynania w likwidacji polskości.następują ponure dni dla mieszkańców pod względem zaopatrzenia i zagrożeń swobód politycznych i obywatelskich. Opisy odzwierciedlają rzeczywistość postrzeganą przez autora od wczesnego dzieciństwa do wieku młodzieńczego. Okres dziecięcy to pasmo zabaw i ciekawych, nieraz wesołych przygód wynikających z dziecięcej fantazji autora i jego o półtora roku starszego braciszka.

Jest alternatywa
Medycyna wokół nas
Nie boję się bezsennych nocy. Tom 1
Sztuka wojenna czasów Stefana Batorego. Tom 3. Aspekt teoretyczny. Część 2
Słowacki. SzatAnioł
Kupa kultury
Moje zeznania
Diament odnaleziony w popiele
Za murem. Podróż po Chinach
Bez wyboru
Szczygieł
Byliśmy przyszłością